Kapat

Sosyal Medya İnsan İlişkilerine Hiç İyi Gelmedi

Anasayfa İnternet Sosyal Medya İnsan İlişkilerine Hiç İyi Gelmedi

Teknolojinin gelişmesiyle ceplerimizde küçük bilgisayar niteliğinde telefonlar taşıyabiliyoruz. Her geçen gün artan talepler ve bu doğrultuda sürdürülen hızlı çalışmalar sayesinde daha yüksek özelliklere sahip cihazlar çıkıyor. Bu hıza yetişmek mümkün görünmüyor. Fakat teknolojinin gelişme hızıyla sosyal medyanın gelişmesi de aynı oranda büyüdü. Bu da demek oluyor ki her geçen gün yeni bir sosyal medya uygulamasıyla karşılaşıyoruz. Menülerimize bir sosyal medya uygulaması daha ekleniyor.

Sosyal Medya Nedir?

Sosyal medya kullanım amacı ve tanımsal olarak insanlarla iletişim kurabileceğimiz, dünyanın herhangi bir yerinden arkadaş edinebileceğimiz, sesli ve görüntülü görüşmeler yapabileceğimiz, yer bildirebileceğimiz, resim veya videolar paylaşabileceğimiz, çevremizdekilerin paylaşımlarını görebileceğimiz bir araçtır. Bu aracın kullanım sıklığı ve kullanım amacı değiştiğinde ise ortaya çıkan sonuçlar aslında olumsuz yönlerinin daha fazla olduğunu gösteriyor.

Davranışların Değişimi

Artık yemek yenmeden önce resimler çekiliyor, sosyal medya malzemesi olarak kullanılıyor. Gidilen bir mekanda anı yaşamak yerine anlık paylaşım veya canlı yayın yapılabilen uygulamalarda videolar çekilip paylaşılıyor. Buradan yola çıkarak şöyle söylenebilir: insanlar günlük hayatı yaşarken ara sıra paylaşım yapmak yerine yalnızca paylaşım yapmak için yaşıyor. Günümüzde insanlar aynı tarz giyim ve makyaj stillerine sahip olmaya başladı. Instagram uygulamasının yan etkisi olan bu davranış insanları ”aynılaştırıyor.” Aynı olmayanları ise ”ötekileştiriyor.”

Zaman Kullanımı

Sosyal medyada insanlarla iletişim kurarken aslında sosyal dünyadan uzaklaştığının farkına varmayan büyük bir kitle bulunuyor. Bağımlı olduklarına asla inanmayan bu kitleler sosyal medya olmaksızın saatler dahi geçirmiyorlar. Günlük işlerini aksatıyorlar. Kimi durumlarda insanlar ailelerine bile daha az zaman ayırıyor. Esasen sosyal medya kullanımı sanal bağımlılığın ötesine geçemiyor. Sanal bağımlılığı artan bireyler ise gerçek dünyadan zamanla kopuyorlar.

 

Nerde o eski Ramazanlar?

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir