Kapat

Sanal Makine Kullanmaya Başlamak için 7 Neden

Anasayfa Teknoloji Sanal Makine Kullanmaya Başlamak için 7 Neden

Sanal makine, bir bilgisayar içerisinde gerçek bir bilgisayar gibi çalışan bir bilgisayar dosyası oluşturmaya deniyor. Bu yöntemle bilgisayarımızı birçok sanal makineye bölebiliyoruz. Bunu yapmak için gerekli olan program VirtualBox. Daha toplum olarak normal bilgisayarı anlayamadık bunu nasıl anlayacağız?

Peki, sanal makineyi neden kullanmalıyız? İşte sizlere bu yazıda anlatmak istediğim neden sanla makine kullanmalıyız? Konuyu 7 farklı başlıklar altında ele alalım;

1) Farklı İşletim Sistemlerini Deneme İmkânı

Bu güne kadar Windows işletim sistemini kullandık. Peki diğer işletim sistemleri bize neler sunuyor? İşte bunu bilgisayarımızdaki mevcut işletim sistemini değiştirmeden yapabilme imkânı sunuyor.

2) Eski Yazılımları ve Uyumsuz yazılımları Çalıştırma İmkânı

Sürekli güncel sürümleri yayınlanan yazılımların geçmiş sürümlerini veya eski yazılımları kullanmamız gerektiği zamanlarda sadece uyumlu işletim sistemini mevcut sistemi değiştirmeden bilgisayarımıza kurup kullanabiliyoruz.

3) Şüphelendiğimiz Dosyaları Test Etme İmkânı

Sanal makinenin bize sunduğu en önemli olanaklardan biri güvenlik. Sanal makine kurarak şüphelendiğimiz dosyaları güvenli bir şekilde test edebiliyoruz

4) Sisteminizi İrdeleme İmkânı

Sanal bir makine ile bilgisayarımıza zarar verebilecek işlemleri korkusuzca deneyip deneyimlerimizi geliştirebiliyor, sistemin derinliklerine inip istediğimiz her şeyi yapabiliyor ve üstelik bilgisayara da hiçbir zarar vermemiş oluyoruz.

5) Yedekleme Görüntüsü Oluşturabilme İmkânı

Sanal makineler anında geri yükleme sağlayarak sistem düzeyinde yedekleme görüntüsü oluşturabiliyor. Gerektiğinde yedekleme görüntüsünü anında geri yükleyebiliyor ve hiç bir şey olmamış gibi çalışmalarımıza devam edebiliyoruz. Bir nevi çok daha kapsamlı bir Sistem Geri Yükleme olarak düşünebiliriz. Ve aynı zamanda yedekleme görüntüsünü saklayabilir ve yedek disklerde kaydedebiliriz.

6) Başka Platformlar Üzerinden Yazılım Geliştirme İmkânı

Sanal Makine kullanarak, başka platformlar üzerinde yeni yazılımlar geliştrebilme imkânı elde ediyoruz.

7) Sistemi Başka Makineye Kopyalayabilme İmkânı

Oluşturduğumuz sanal makinemizi başka bir bilgisayara kopyalayıp çalıştırarak, sistemimizi yanımızda taşıyabiliriz. VirtualBox ile oluşturduğumuz sanal makineyi VDI formatına çevirerek başka bilgisayarlara kopyalayarak çalıştırabiliyoruz.

Sanal makine kullanabilmemiz ve iyi bir performans alabilmemiz için unutmamız gereken en az 8 GB RAM’e sahip bir bilgisayar. 6 GB ile denediğim de multi task işlemlerinde bir takım donmalar yaşamıştım ama 8 GB ile çok iyi perfonmans alabiliriz. İlerleyen yazılarımda bu konuyu daha detaylandıracağım.

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir