Kapat

Nesnelerin İnterneti

Anasayfa İnternet Nesnelerin İnterneti

Nesnelerin interneti, kısaca nesnelerin birbirleriyle bağlantılı olduğu bir yapıyı ifade etmektedir. Bu nesneler arasına giyilebilir teknolojiler, akıllı ev teknolojileri, endüstriyel cihazlar, iş makineleri, otomobiller, robotlar, bilgisayarlar ve aklımıza gelebilecek her şey dâhildir. Günümüzde nesnelerin interneti teknolojisi gündelik hayattan tarıma, sanayiden uzay teknolojisine birçok alanda kullanılmaktadır. Bugün dünya üzerinde internet yoluyla birbirine bağlantılı olan yaklaşık 11 milyar nesne olduğu tahmin edilmektedir. Önümüzdeki ilk beş yıl içerisinde bu rakamın yaklaşık 50 milyara çıkması beklenmektedir.

Peki, Nesnelerin İnterneti?

Sanayi devriminden bugüne kadar geçen süre içerisinde teknolojik gelişmelerin iki temel amacı vardır. Üretim de verimliliği artırmak ve gündelik hayatta yaşamı kolaylaştırmak. Yirminci yüzyıl teknolojisi ile birlikte her iki alanda da hızlı bir ilerleme kaydedilmiştir. 90’lı yıllarda temeli atılan nesnelerin interneti teknolojisi sayesinde bu ilerleme takip edilemeyecek derecede hızlanmıştır. Bu teknoloji ile birlikte insanlar gündelik yaşamda her gün yapmak zorunda oldukları işleri makinelere devretmeye başlamış, bu sayede bireysel zaman kullanımı artmıştır. Sanayilerde birbiriyle senkronize çalışan makineler sayesinde daha az işçi istihdamıyla daha fazla mal ve hizmet üretimi elde edilebilmiş, verimlilik onlarca kat artmıştır. Tüm bu ilerlemeler nesnelerin interneti sayesinde sağlanmıştır. Bu ilerleme günümüz de hızla devam etmekte ve her geçen gün hızını artırmaktadır. Peki, nesnelerin interneti hangi alanlarda kullanılmaktadır?

Akıllı Evler

İşte en sevdiğim kısım bu! Her geçen gün giderek yaygınlaşan bir teknolojidir. İnsanlar iş yerlerinden çıkıp evlerine gitmeden bilgisayar veya akıllı telefonları ile uzaktan evlerine erişerek kaloriferlerini çalıştırabilmekte, sıcak içecekler için su kaynatmakta, evi havalandırmak için camları açabilmektedir. Araçlarının eve bağlantılı olması sayesinde eve belirli bir mesafede araçla yaklaştıklarında evde ışıklar yakılmakta ve kapının kilidi açılmaktadır. Bu teknoloji her geçen gün yaygınlaşmakta ve yakın bir zamanda dünyanın dört bir yanında kullanılmaya başlanması beklenmektedir. Bu konuyu biraz daha örneklendirmek gerekirse ilerleyen zamanlarda akıllı ev sistemlerinde ampul ile tuvaletindeki klozet ortak bir havuzda bilgi paylaşıyor olabilir. Nasıl yani? Senin eve saatte kaçta geldiğini dışardan alınan bir kuvvetle içeri doğru açılan kapı biliyor, kapı bunu zaman olarak akşam ise ışıkları açıyor veya gece vakti ise ışığı kısarak loş bir seviyeye ayarlıyor. Tüm bunlar senin evindeki hareketler ortak olarak bir bilgi havuzunda anında paylaşılıp evdeki tüm nesneler bilgilendiriliyor, buna evindeki klozet bile dahil olabilir eğer bu teknolojiye dahil ettiysen. Mark Zuckerberg kendi Jarvis adında bir sanal asistanla birlikte şöyle bir video çekmişti, bu teknoloji bugüne çok uzak değil.

Tarım

Tarım arazilerine yerleştirilen küçük kameralar sayesinde ürünlerin gelişimi her gün takip edilebilmektedir. Bu takip sayesinde hasat döneminde elde edilebilecek mahsulün miktarını bilgisayarlar otomatik olarak tahmin etmekte ve mahsuller yeterli olgunluğa eriştiğinde bilgisayarlar kendilerine bağlı iş makinelerini yönlendirerek hiçbir insan emeği olmadan mahsulü toplayıp gerekli ayıklama ve depolama işlemini yapmaktadır. Bu teknoloji henüz yeni ve şimdilik yalnızca ABD gibi gelişmiş ülkelerde deneme amaçlı kullanılmaktadır. Fakat yakın bir gelecekte tüm dünyada kullanılması bekleniyor.

Giyilebilir Teknolojiler

Duygu durumunuza göre renk değiştiren t-shirt, ne kadar yürümeniz gerektiğini söyleyen kol saati, bilmediğiniz bir yere giderken yolu tarif eden ayakkabılar… Günümüz dünyasında bunlar artık mümkün hâle gelmiş durumda. Birbiriyle senkronize çalışan nesneler sayesinde bu şekilde kişisel amaçlar için kullanılabilecek giyilebilir teknolojiler aynı zamanda internet yoluyla sağlık merkezleriyle senkronize çalışarak toplum sağlığını da takip etmeyi mümkün kılmaktadır.

Perakendecilik

Alışverişlerde kullanılan ödeme yöntemleri her geçen gün artmakta ve kolaylaşmaktadır. Artık alışverişlerde pos cihazlarıyla senkronize çalışan akıllı telefon uygulamaları sayesinde hiçbir kredi kartı taşımadan sadece telefonla ödeme yapmak mümkün hâle gelmiş durumdadır.

Akıllı Otoparklar

Akıllı araçlar ve akıllı otoparklar birbirleriyle senkronize çalışarak insanların hiç uğraşmasına gerek kalmadan araçları bir noktadan alıp park edebilmeyi ve kullanılacağı zaman da yeniden sahibinin yanına getirebilmeyi mümkün kılmıştır.

Taşımacılık

Lokantalarda garson yerine hizmet eden dronlar, şoförün oturduğu yerden nakledilen ürünü teslim etmesini sağlayan dronlar, bir noktadan yüklenen ürünleri hiçbir insana gerek duymadan başka bir noktada götüren araçlar… Lojistik sektörü ve hizmet sektörü de artık taşımacılık alanında insan emeğine ihtiyaç duymadan birbiriyle bağlantılı cihazlar sayesinde hizmet vermeyi mümkün kılmıştır.

Nesnelerin interneti teknolojisi hızla hayatımızın tüm alanını kaplamaya başlamıştır. Her geçen gün kullanım alanı yaygınlaşmakta ve hayatımızı kolaylaştırmaktadır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir