Kapat

İnternet Nerede Olduğumuzu Nasıl Anlar?

Anasayfa Android İnternet Nerede Olduğumuzu Nasıl Anlar?
İnternet nasıl nerede olduğunu biliyor

İnternet Nerede Olduğumuzu Nasıl Anlar?

Android veya ios işlemci telefonlarımız bize pek çok konuda imkan ve kolaylık sağlıyor. Günümüz şartlarında artık, iletişim çağının üçüncü büyük dönemindeyiz ve tüm imkanlar ve ihtiyaçlar bu çerçevede üretilip geliştiriliyor. Bunlardan en önemlisi de elbette insan için elzem konulardan birisi olan coğrafi konumu ve çevresi.

Nasıl Sağlanıyor

Öncelikle kullandığımız cihazlar, iletişimi uzayda yer alan insan yapımı uydulara gönderilen sinyallerin tanımlanıp, kodlanıp, kodlara uygun şekilde biçimlendirilmesiyle aktarılıyor. Telefonlarımızdaki verici ve alıcılar, mikro özellikli olup gözle tespit edilemeyen sinyallerin birbirleriyle etkileşimi ile bağlantı kuruyor.
Telefonlarımızda yer alan bu vericiler, aynı zamanda bir konum özelliğine sahip. Uydulara gönderilen bu sinyallerin çıkış noktaları, merkez üssü bilgisayarlarca kayıt altında tutuluyor. Her bir konum, canlı bir sinyal akışına sahiptir. Dışarıya gönderdiğimiz her veri analizinde, aynı zamanda olduğumuz yere ait konum, zaman gibi bilgileri de karşı tarafa iletmiş oluyoruz. Böylece algoritma özellikli bu donanımlar, bizim yerimizi, iç uzaydaki uydular aracılığı ile tespit ediyor. Bunu yaparken sabit ADSL sinyalleri veya GSM operatör sağlayacağımızlardı gelen veri akış bilgilerinden faydalanıyorlar. Eğer ki, sinyalinizin yerinin kesilmesini istiyorsanız, GSM operatör bağlantınız veya ADSL bağlantınızı kapatmak zorundasınız. Bazı durumlarda kapalı olan telefonlarda dahil, GSM hatları veri alışverişine devam edebilmekte. Ayrıca seri numaraları belli olan yeni nesil cihazlarda, telefondan sızan herhangi bir veri akışında da bu durum görülüyor.

Nerede Olduğumuz Nasıl Ve Neden Biliniyor

İşin algoritmik kısmı burada devreye giriyor. Sağlayıcı firmalar, ihtiyaçlarımız neticesinde bize en iyi hizmeti sunmak adına, uydular aracılığı ve gönderdiğimiz veri sinyalleri yolu ile yerimizi tespit edip, bize en doğru ulaşım, yol, iletişim, ihtiyaç alanları ve paylaşım noktalarını gösteriyor. Özellikle son dönemde çıkan aplikasyonlarda, veya yenilenen eski aplikasyonlar da bu teknolojiyi kullanarak bizlere hizmet kalitesini arttırmayı hedefliyor.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir