Kapat

Dijital Temizlik Nedir? Nasıl Yapılır?

Anasayfa Güvenlik Dijital Temizlik Nedir? Nasıl Yapılır?

Dijitale sahip bireyler, birçok iş yapar. Birçok farklı uygulamalardan üyelik alır. Muhtemelen yaptığı işlerde varlığını bile unutmuş olduğu için çeşitli bu üyelikleri ve e-mail gibi hesapları vardır. E-postanıza her gün gelen anlamsız reklam e-postalarıda bunlara dahil. Bunun dışında unutulmuş olan harici bellekler ile eski CD de bulunur. Bu hesapları unutmuş olmanız ya da kaybetmiş olmanız daha fazla kullanmayacaksanız bulunan tüm bu unsurlar sizler için birer risk unsurudur(2012’den kalma bitcoin hesabı hariç). Bu riskleri siz silmiş olduğunuzu düşünürken hackerlar bunlara kolaylıkla erişir. Özel bilgilerinizi saklamış olduğunuz her şey onların elinde olur. Bu gibi durumlara düşmemek adına dijital temizlik şart olur.

Çöp Temizleme

Öncelikle işinize yaramayan CD, USB bellekleri gibi kullanılmayan imha etmek istediğiniz unsurları toplayın. İçlerinde açılan ya da açılmayan PDF dosyaları varsa silin. Bilgisayarınız da belgelerin ya da indirilenler klasörün de açılmayan tüm dosyaları silin. Bu silme işlemi kişisel bilgili kullanmış olduğunuz dosyaların başkalarının eline geçmesini engelliyor.

Tüm İşlemleri Temizleme

Bu kısımda uygulama, internet servisleri ve bulut depo alanlarında bulunan dosyalar silinecek. Hackerlar için ana hedef e-posta hesap bilgileridir. Bu nedenle e-posta hesaplarının muhafaza edilmesi risk taşıyan unsur haline gelir. Harici belleklerde saklamak yine risk taşır. Bu yüzden saklama gereği duyduğunuz şeyleri bulut depo alanlarını kullanarak yapmanız daha mümkün. Daha sonrasında buradan da imha edebilirsiniz.

Hesapları Silme

Burada erişim izni istemiş olan uygulamaları veya sosyal medya platformlarını en aza indirmek gerekir. Erişim izni telefonda kullanmakta olduğunuz her şeye sahip olur. Aktif bir kullanıcı olmadığınız uygulamalar da silme işlemi yapmanız riski azaltır. Ya da erişim izinli uygulamalar için her şeye değil sizin izin vermiş olduğunuz alanlara olan erişimini kontrol altına alabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir