Kapat

Arz Nedir?

Anasayfa Bitcoin Arz Nedir?

Arz Nedir?

Arz şirketlerin bel kemiği olmakla beraber ticareti ve ekonomide önemli bir yer sahibidir. Bir işletmenin ürettiği ve satmaya hazır malzemelerin parçasına, işverenlerin belirlediği fiyatlara “arz” denir.

Talep Nedir?

Arzdan daha önemli bir şey varsa oda şüphesiz taleptir. Talep ne kadar çok olursa o kadar arz olur. Ekonomide canlılık olur, para giriş ve çıkışları talep doğrultusunda orantısı yüksek olur. Malzemeleri isteyip belirli piyasa fiyatları ile malzemeleri satın almaya hazır oldukları miktarlara “talep” denir.

Arz Miktarını Etkileyen Faktörler Nedir?

Ekonominin bel kemiği olduğunu söylediğimiz arz piyasa ücreti malzemeleri üreticilerin arz miktarını etkileyen başlıca faktördür. Malzemelerin ücreti ne kadar yükselirse arz o kadar artar. Arzın artması bir işletme için daha çok malzeme üretmek anlamına gelir bir yandan da fiyatların yükselmesi halk için olumsuz bir etkendir bunu da göz önünde bulundurmak da fayda var.

Talebi Etkileyen Temel Faktörler Nedir?

Malzemelerin ekonomideki ücretidir. Ancak arzın tersine ücretler düştükçe, tüketicilerin almaya hazır halde olduğu miktarlar artar. Dolayısıyla, piyasa ücretleri ile kişi arasındaki ilgisi ters orantıdır. Ancak diğer malzemelerin ücretleri, tüketici kişilerin tercihleri ile işletmeye göre paranın da talep üzerin de etkisi vardır.

Arz ve Talep Esnekliği Nedir?

Kısaca esneklik den bahsetmek gerekir ise esneklik bir başkalık da ortaya çıkan değişimin diğer değişkende oluşturduğu olaya esneklik denir. Bunun ekonomideki yansımasına gelecek olursak arz ve talep esnekliği ortaya çıkar buda ekonominin temel taşlarının biri olan esneklik bir işletmenin piyasaya çıkardığı malzemelerin ücretinin grafiği yükseldiğinde bu malzemelerin satışlarında tesir edileceği yada işletmecinin ortaya çıkardığı malzemenin ücrette ki düşüşün üretim kararlarını nasıl tesir edeceği sorularına esneklikle cevap buluruz buna da arz ve talep esnekliği denir.

 

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir